Nasıl Çalışır

1- Her çeşit ürün ve hizmeti üreten kadın, “üreten kadın ol” butonundan ÜretKazan platformuna ücretsiz üye olur.

2- Üreten kadın Üretkazan platformuna üye olduktan sonra üyelik sözleşmesini indirerek ıslak imzalı halini sisteme yükler.

3- Üyelik işlemlerini tamamlayan üreten kadınlar; profil oluşturarak ürettikleri ürün ve hizmetleri, ilgili görsel ve videoları, ikamet bilgilerini, “var ise” yeterlilik belgeleri/sertifikaları sayfalarına yükler.    

Örnek: Ev ikramı, yöresel/organik ürün kategorisinde ürün üreten kadın üreticilerin üretim aşaması videoları ve görselleri     

Örnek: Dans/yoga/Pilates eğitimi kategorilerinde hizmet sunan kadın üreticilerin ise ilgili videoları ve antrenörlük/yeterlilik belgeleri 

4-ÜretKazan sosyal girişiminin temel gayesi, üretimin teşviki ile kadınların işgücüne dâhil olmasına ve kadın işsizliğinin önüne  geçilmesine katkıda bulunmak, kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarına destek olmaktır. Bu sebepten “Kadın eli ve zihninden çıkmayan hiçbir ürün ve hizmet” satışa konu edilmemektedir. Özetle, üreten kadın profil oluşturduktan sonra “kullanmadığı koltuk takımını, giymediği bir elbiseyi” ÜretKazan platformunda satamamaktadır.

5-ÜretKazan platformunda son tüketici, ürün ve hizmet ihtiyacına göre ana sayfada yer alan arama çubuğunda arama yapar, kadın üreticilerin profiline ulaşır. Ürün ve hizmet ile ilgili detaylı tüm bilgileri burada bulur, satın alma işlemini gerçekleştirir.

6-Kayıt dışılığın önlenmesi ve hijyenin tesisi adına ürün ve hizmet alışverişi yalnızca kart ile mümkündür. Elden/kapıda ödeme seçeneği yoktur.

7-ÜretKazan’da son tüketici ile üreten kadın arasında alışveriş basit ve güvenli bir şekilde gerçekleşir. ÜretKazan üzerinden bir ürün satın alındığında ödemeyi ÜretKazan havuzuna yapmış olursunuz. Ardından üreten kadın, satın alınan ürünü doğrudan son tüketiciye kargolar. (ÜretKazan; bünyesinde çok sayıda üreten kadın barındıran bir e-ticaret platformu olduğundan, kargo ücreti, üreten kadın ile son tüketici arasındaki mesafeye, alınan ürünün kg/hacmine ve üreten kadının kargo firmasıyla yapmış olduğu anlaşmaya göre değişecektir)  Son tüketici, ürünü teslim alıp inceler. Ürün bedeli henüz üreten kadına ödenmemiştir. Son tüketici, teslim aldığı üründe herhangi bir sorun bulunmadığından emin olduktan sonra üreten kadına ödeme yapılması için ÜretKazan’dan onay verir. Onayın ardından ÜretKazan havuzunda bloke edilen ürün bedeli sözleşme de belirtilen 30 günün sonunda Üreten kadın hesabına aktarılır.

8-ÜretKazan, bir sosyal girişim olarak salt üretimi teşvik etmek ve üreten kadınlara destek olmakla kalmıyor, aynı zamanda kadınlara yönelik faaliyetlerde bulunan Sivil toplum kuruluşlarını (STK) da merkezine dâhil ediyor. Nitekim alışverişin tamamlanması esnasında satın alınan ürün ve hizmet bedelinin %5’i, iş birliği içinde olduğumuz, son tüketicinin arzu ettiği STK’lara bağışlanır. %5 bağış bedeli fiyat içerisinde yer alır, yani üreten kadın tarafından karşılanır.

Örnek: Üretkazan platformu üzerinden keman kursu satın alan son tüketici 100 TL bedel öderken, bu bedelin 94.95 TL'si Üreten kadına, 5
TL'si kendi tercih ettiği STK'ya, 0.05 kuruşu ise ÜretKazan platformuna aktarılır. ÜretKazan, satış komisyon bedeli olarak Üreten kadından sembolik olarak 5 kuruş talep eder.