Üreten Kadınlar İçin Sıkça Sorulan Sorular

ÜretKazan’da kadın üreticiler ücretsiz dükkan açabilirken, popüler e-ticaret sitelerinde olduğu gibi kadın üreticilerden yüksek oranda komisyon alınmamaktadır. Komisyon tutarı alışveriş başına sembolik olarak 5 kuruş’tur.

https://www.uretkazan.com/bayi-kayitol/ butonundan dakikalar içerisinde ücretsiz üye olabilirsiniz. Daha sonra mail adresiniz ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak sözleşme metnini indirmeli ve ıslak imzalı halde fotoğraf olarak (PDF değil) geri yüklemelisiniz. Bununla birlikte kimlik belgelerinizi de aynı şekilde fotoğraf olarak sisteme yüklemelisiniz. Bu işlemlerden sonra ürün ve hizmetlerinizi sayfanıza taşıyabilir, ilan vermeye başlayabilirsiniz.

Elden/kapıda satış imkanı yoktur. ÜretKazan’daki bütün alışveriş aksiyonları online ödeme yöntemleriyle gerçekleşmektedir. Bunun ardında yatan unsur, kayıtdışılığın önüne geçilmesi, hijyenin tesisi ile bağış felsefemizin sekteye uğramaması şeklindedir. 

Bağış felsefesi mi? sorusunu duyar gibiyiz. Daha detaylı bilgi için: https://www.uretkazan.com/sayfalar/bagis-felsefesi

ÜRÜN TUTARI

ÜRÜN KOMİSYON TUTARI

0 – 500 TL arası

0,05 krş

501 – 1000 TL arası

0,10 krş

1001 – 10000 TL arası

0,20 krş

10001 –

0,30 krş

 

ÜRETKAZAN; satışı yapılan ürün ve hizmet bedellerini, komisyon ve bağış bedeli düşüldükten sonra 30 günün sonunda ÜRETEN KADIN hesabına gönderecektir. Ürün bedelinin 30 gün sonunda hesabınıza geçmesinin altında yatan sebep; ürün iade, iptal süreçlerinde hem ÜRETEN KADIN'ı hem de ALICI nezdinde mağduriyet oluşmasını engellemeyi sağlamaktır.

Evet, ÜRETKAZAN’ın farkını ve değerini oluşturan bağış felsefesi ve bunun bir parçası olan üreten kadınlar bağış bedelini üstlenmek durumundadır. Yaptığınız her satış tutarından alınacak %5 tutarındaki bağış bedelini üretim maliyetinizin ve kar marjınızın üstüne eklemek sizin elinizde. 

Daha detaylı bilgi için: https://www.uretkazan.com/sayfalar/bagis-felsefesi

Evet açabilirsiniz. ÜretKazan'ın bir diğer misyonu da; merkezine tüm üreten kadınları alarak, tek çatı altında güçlü bir kadın dayanışmasını yaşatmak istemektir.

ÜretKazan sosyal girişimi olarak üretimin teşviki ile kadın eli ve zihninden çıkan ürün/hizmetlerin son tüketici ile buluşmasını ilke edindiğimiz için; daha önce satın alınmış, kullanılmayan ürünlerin satışı mümkün değildir.

Ev içi ürün ve hizmet Üreten Kadın'ın, 30/04/2021 tarihinde yayınlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği Seri No:314 sayılı Resmi Gazetedeki muafiyet kapsamında fatura veya perakende satış fişi düzenleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Buna karşın işletme yahut şirket sahibi olup vergi mükellefiyeti bulunan Üreten Kadın, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu m. 230 ve 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu m. 8. uyarınca satılan veya sağlanan ürün ve hizmetle ilgili fatura veya perakende satış fişi düzenlemek zorundadır.

Son Tüketiciler İçin Sıkça Sorulan Sorular

Üretkazan’da yapacağınız alışverişler için MasterCard ve Visa özellikli banka veya kredi kartlarınız ile ödeme yapabilirsiniz.

Ürün ve hizmet türü değişiklik arz edeceği ve ürünün kilo ve en, boy oranları değişiklik göstereceği için kargo ücreti de buna bağlı olarak üreten kadının fiyat politikasına göre değişebilecektir. Bu yüzden standart bir ücret söz konusu değildir.

Kargo teslimat süresi üreticinin ve tüketicinin bulunduğu şehirlere göre değişkenlik göstermektedir ve bu durum ürünü teslim edecek olan kargo firmasının teslim süresine göre belirlenmektedir.

Üretkazan Platformunda alışveriş yaptığınız ürünleri herhangi bir neden ile iade etmek istediğinizde aşağıda belirtilen linki tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

https://www.uretkazan.com/sayfalar/iade

Evet, aynı alışverişte birden fazla üreten kadından alışveriş yapmak ve ürün ile hizmetleri aynı sepete eklemek mümkündür. Burada farklı üreten kadından ürün/hizmet satın alındığı durumda kargo ücretlerinin ayrı ayrı değerlendirileceğini unutmamak gerekir.

ÜretKazan’da yer alan bütün paydaşların kişisel verileri 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVVK) metni kapsamında korunmaktadır.

Üretkazan’da oluşturduğunuz kişisel profilinizden geçmiş alışveriş ve siparişlerinizi takip edebilirsiniz.

Alışveriş esnasında STK’lara yapılan bağış bedeli üreten kadınlar (satıcı) tarafından karşılanmaktadır.

Daha detaylı bilgi için: https://www.uretkazan.com/sayfalar/bagis-felsefesi

STK İçin Sıkça Sorulan Sorular

İlk etapta ÜretKazan'ın kuruluş amacı doğrultusunda kadınlara yönelik faaliyetlerde bulunan STK'lar ile işbirliği yapmış olsak da, bu bakış açısını esneterek daha iyi bir gelecek hayalinde önemli kilometre taşlarından olan ve farklı temalarda faaliyet gösteren (bilim kültür,sanat, çevre, hayvanlar vs.) STK'ları da kucaklamak istedik. Bu sebepten, tüm şeffaflığı ile faaliyetlerde bulunan STK'lar iş birliği adayımızdır.

Üretkazan’ın farkını ve değerini oluşturan bağış felsefesinden faydalanmak isteyen STK yetkilileri https://www.uretkazan.com/stk-ol/  butonundan yahut  info@uretkazan.com adresine mail atarak başvuru yapabilmektedir.